STAND/HC-48 Equipment Stand – 48" with Casters, heavy-duty stainless steel design, durable casters, compatible with countertop equipment including charbroilers and hot plates, includes lower shelf, supports up to 500 lbs
No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Capacity | 800 lbs |
|---|---|
| Material | stainless steel |
| Output | 800 lbs. |
| Product Type | stand |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 24 cm |
| Item Depth | 30.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Equipment Stand, for Countertop Cooking |
| Specsheet | View Specsheet |
Star STAND/HC-48 Equipment Stand is Constructed of Heavy Duty stainless steel top shelves and are equipped with a 1″ lip to prevent equipment from sliding off sides and back. Casters come standard for easy mobility and works perfect with any Star countertop product line.