Stainless Steel Dolly for Transporting Countertop Spaceman Machines,Full Stainless Steel Build,Heavy Duty Casters,Rated 670lbs,Plate with Lip and Drain
No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Design | countertop |
|---|---|
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Material | stainless steel |
| Output | 670lbs |
| Product Type | dolly |
| Vendor Name | Spaceman USA |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 77032 |
| Always Freight | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 19 cm |
| Item Height | 5 cm |
| Item Depth | 25.8 cm |
| Item Weight | 26 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Heavy Duty Equipment Dolly |
| Specsheet | View Specsheet |
The DLY-476-A is a heavy-duty equipment dolly designed to support all Spaceman countertop frozen beverage machines. Constructed from food-grade stainless steel, it delivers exceptional durability and a clean, professional appearance ideal for foodservice environments. Four heavy-duty rotating and locking caster wheels provide mobility and stability, allowing operators to conveniently roll frozen beverage equipment into position or store it neatly under counters and bar areas.