No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 77-1/8"W x 29-1/2"D x 44-1/16"H |
|---|---|
| Backsplash | 10"H boxed backsplash |
| Compartments | 3-compartments |
| Depth | 29-1/2" |
| Design | backsplash |
| Height | 44-1/16" |
| Material | stainless steel |
| Product Type | compartment sink, three compartment sink |
| Safety and Compliance | CSA-sanitation, NSF |
| Width | 77-1/8" |
| Vendor Name | John Boos |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 662969635756 |
| Shipping Origin | 624012899 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 77.12 cm |
| Item Height | 44.06 cm |
| Item Depth | 29.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Sink, (3) Three Compartment |
| Specsheet | View Specsheet |
Upgrade workflow with innovative resources through the John Boos 3PB24 Sink, designed specifically for commercial restaurant use. This three-compartment sink is a game-changer, offering a spacious 77-18W x 29-12D x 44-116H overall size that can handle high-volume dishwashing with ease. The three 24W x 24 front-to-back x 12 deep compartments provide ample space for washing, rinsing, and sanitizing dishes, while the 10H boxed backsplash with a 45 top and 2 return ensures a clean and hygienic work area. With two sets of splash mount faucet holes with 8 centers, this sink offers flexibility and convenience. Made from durable 16300 stainless steel construction, it is built to withstand the demands of a busy restaurant kitchen. The stainless steel legs, adjustable front and side bracing, and adjustable bullet feet provide stability and support. NSF and CSA-Sanitation certified, this sink guarantees the highest standards of cleanliness and safety. Upgrade your restaurant’s efficiency and cleanliness with the John Boos 3PB24 Sink.