Spec Series Combination Range Griddle Open Burner Modular Unit - No Base – Propane 140000 Total BTUs, even griddle heat, thermostatic burner control, 1" thick plate, venturi base, anti-clog burners, wavy and spider grate options, 3/4" gas connection
No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| BTU | 130000 BTU |
|---|---|
| Control Type | manual controls |
| Design | modular |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Material | cast iron, stainless steel |
| Number of Burners | 2 burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | range |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Size | 36" |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Imperial Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92879 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 21 cm |
| Item Depth | 38 cm |
| Item Weight | 327 kg |
| Priced By | each |
| Specsheet | View Specsheet |
Spec Series – 36″ Wide Heavy Duty Restaurant Range with 24″ Manual Griddle, (2) Open Burners – Griddle location will need to be specified but shown on the left
modular unit – no base