No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 77"W x 34"D x 52"H |
|---|---|
| Color | black |
| Depth | 34" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Features | Made in USA |
| Height | 52" |
| Material | glass, tempered glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigeration | non-refrigerated, non-refrigerated service top, refrigerated, refrigerated self-serve bottom |
| Safety and Compliance | cULus |
| Style | horizontal |
| Width | 77" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 77 cm |
| Item Height | 52 cm |
| Item Depth | 34 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated/Non-Refrig |
| Specsheet | View Specsheet |
Uncover wonders with culinary elegance using the Federal Industries SSRC7752 Display Case. This specialty display convertible merchandiser is designed for commercial restaurant use, offering a versatile solution for showcasing your delectable creations. The refrigerated self-serve bottom allows for easy access to chilled items, while the convertible top can be used as a refrigerated or non-refrigerated display. The tempered lift-up thermopane front glass and glass rear sliding doors provide excellent visibility, enticing customers to indulge in your offerings. The adjustable black wire shelves and tiered black display step allow for flexible arrangement of your products. Made in the USA and EPH Classified, this Federal Industries display case combines quality craftsmanship with functionality, making it a must-have for any commercial restaurant. Savor diverse culinary experiences and elevate your restaurant’s appeal with this exceptional display case.