No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 77"W x 35"D x 48H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 35" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 48" |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | glass, Laminate, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 77" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 77 cm |
| Item Height | 48 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated Bakery |
| Specsheet | View Specsheet |
Create a masterpiece with ease using the Federal Industries SGR7748 Display Case. Designed specifically for commercial restaurant use, this high-volume refrigerated bakery case is a game-changer. With its self-contained refrigeration system and adjustable temperature control, you can ensure that your baked goods stay fresh and delicious. The sloped thermopane tilt-front glass and LED top light provide excellent visibility, while the lighted shelves and three tiers of adjustable wire shelves allow for easy organization and display. The glass sliding rear doors and tempered glass ends add convenience and durability. Choose from a variety of laminate options with black trim to match your restaurant’s aesthetic. With a 3/4 HP motor and UL EPH CLASSIFIED certification, this display case is built to last and meet all safety standards. Elevate your bakery offerings and attract customers with the Federal Industries SGR7748 Display Case.