No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 50"W x 35"D x 42H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 35" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 42" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | glass, Laminate, tempered glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | non-refrigerated, non-refrigerated right, refrigerated, refrigerated left, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Style | curved, vertical |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 50" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 50 cm |
| Item Height | 42 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated/Non-Refrig |
| Specsheet | View Specsheet |
Effortless diversity in showcasing. Introducing the Federal Industries SGR5042DZ Display Case, Refrigerated/Non-Refrig. The left side features a refrigerated section with adjustable temperature control, ensuring optimal freshness and preservation. On the right side, a non-refrigerated section allows for the display of room temperature items. The sloped thermopane tilt-front glass and LED top light beautifully highlight your products, while the glass sliding rear doors provide easy access for restocking. With two tiers of adjustable white wire shelves and tempered glass ends, you have ample space to arrange your items attractively. The choice of laminate with black trim adds a touch of elegance to your restaurant decor. Trust Federal Industries for quality and reliability.