No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 36"W x 35"D x 48H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Depth | 35" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 48" |
| Material | glass, Laminate, tempered glass |
| Number of Doors | 2 doors |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | non-refrigerated |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 48 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Non-Refrigerated Bakery |
| Specsheet | View Specsheet |
Effortless diversity in presenting experiences. Introducing the Federal Industries SGD3648 Display Case, Non-Refrigerated Bakery. With its sloped tilt-front glass and LED top light, your pastries and baked goods will be beautifully illuminated, enticing customers to indulge. The three tiers of adjustable white wire shelves provide ample space to arrange your products attractively, while the two glass swinging rear doors allow for easy access and restocking. The tempered glass ends and choice of laminate with black trim add a touch of elegance to any restaurant setting. UL and UL EPH CLASSIFIED certified, this display case ensures safety and reliability. Elevate your bakery offerings with the Federal Industries SGD3648, the perfect solution for presenting your culinary masterpieces with style and flair.