No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 77"W x 35"D x 48H |
|---|---|
| Color | black |
| Depth | 35" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Features | infrared |
| Height | 48" |
| Material | glass, Laminate, stainless steel, tempered glass |
| Product Type | deli case |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Width | 77" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 77 cm |
| Item Height | 48 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Heated Deli, Floor Model |
| Specsheet | View Specsheet |
Indulge in the diversity of presentations with the Federal Industries SG7748HD Heated Deli Display Case. With its five independently controlled stainless steel heating wells, each equipped with a calrod heating element, you can easily keep your deli items warm and ready for serving. The top-mounted full-length infrared heater ensures even heat distribution, while the sloped thermopane tilt-front glass and forced air front-glass defogger provide clear visibility for your customers. The LED top light illuminates your products, making them even more enticing. The glass sliding rear doors with moisture vents and tempered glass ends add convenience and durability. With a removable wrapping board and the option to choose from different laminates and black trim, this heated deli display case is a versatile and stylish addition to any restaurant lineup. Drain not needed. UL and UL EPH CLASSIFIED for added safety and reliability.