No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 48"W x 30-3/4"D x 52"H |
|---|---|
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 30-3/4" |
| Door Type | sliding doors |
| Features | Made in USA |
| Height | 52" |
| Material | Laminate, powder coated steel, stainless steel, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | display case |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | cULus, UL, UL EPH Classified |
| Temperature Control | adjustable temperature, electronic temperature control |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 52 cm |
| Item Depth | 30.75 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated |
| Specsheet | View Specsheet |
Introducing the Federal Industries ITR4834-B18 Refrigerated Display Case, the perfect solution for effortless presentation of variety in your commercial restaurant. This floor-standing model is designed to showcase your delectable offerings in style. With its Italian glass construction and three tiers of adjustable glass shelves, you can create an eye-catching display that entices customers. The tempered tilt-out front glass, tempered glass top, ends, and doors ensure durability and easy access. The removable sliding rear doors make restocking a breeze. Illuminate your products with the LED top light and shelf lights, controlled by an easy-access switch. The powder-coated steel base construction, stainless steel interior, and leg levelers guarantee stability and longevity. This display case also features self-contained refrigeration with adjustable temperature control, ensuring your items stay fresh and cool. Made in the USA and DOE 2017 compliant, the Federal Industries ITR4834-B18 is a reliable and efficient choice for your restaurant.