No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 36"W x 30-3/4"D x 52"H |
|---|---|
| Depth | 30-3/4" |
| Door Type | sliding doors |
| Features | Made in USA |
| Height | 52" |
| Material | Laminate, powder coated steel, stainless steel, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | display case |
| Refrigeration | non-refrigerated |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 52 cm |
| Item Depth | 30.75 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Non-Refrigerated Bakery |
| Specsheet | View Specsheet |
Indulge in the diversity of presentations with the Federal Industries ITD3634-B18 Display Case. Designed specifically for commercial restaurant use, this non-refrigerated bakery display case is a must-have for showcasing your delectable creations. With its Italian glass construction and adjustable glass shelves, you can create stunning displays that entice customers and boost sales. The tempered tilt-out front glass and removable sliding rear doors make it easy to access and arrange your products. The LED top light and shelf lights illuminate your treats, ensuring they look irresistible at all times. Made in the USA with a powder-coated steel base and stainless steel interior, this display case is built to last. Choose from six standard laminates for the base to match your restaurant’s aesthetic. Elevate your bakery’s presentation and attract more customers with the Federal Industries ITD3634-B18 Display Case.