No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 48"W x 30"D x 28H |
|---|---|
| Color | black, clear |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 30" |
| Design | curved glass |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 28" |
| Material | glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 28 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated Deli, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Introducing the Federal Industries CRR4828 Display Case, a versatile presentation solution designed specifically for commercial restaurant use. This countertop refrigerated rear mount merchandiser offers a sleek and functional design, measuring 48″W x 30″D x 28″H. With self-contained refrigeration and an adjustable temperature control, you can easily showcase and preserve your deli items at the perfect temperature. The thermopane curved glass front and LED top light with lighted shelves create an attractive display that will entice customers. The two tiers of adjustable black wire shelves and removable black display deck provide ample space for arranging your products. Made with black painted metal and stainless construction, this display case is not only durable but also adds a touch of elegance to your restaurant. The removable sliding glass rear doors and clear end panels allow for easy access and visibility. Trust Federal Industries, a renowned vendor in the industry, to deliver a high-quality product that meets your commercial restaurant needs.