No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 36"W x 30"D x 25H |
|---|---|
| Color | black |
| Depth | 30" |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 25" |
| Material | glass, stainless steel, tempered glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | heated merchandiser |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Style | curved |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 25 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Hot Food, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Elevate ambiance with diverse showcases. Introducing the Federal Industries CH3628 Display Case, Hot Food, Countertop. This sleek and stylish merchandiser is designed to enhance the presentation of your delectable dishes, making it perfect for commercial restaurant use. With its tempered curved front glass and top light, it creates an enticing display that will attract customers’ attention. The two tiers of adjustable stainless steel heated shelves ensure that your food stays warm and ready to serve. The humidified air system keeps your dishes fresh and appetizing, while the stainless steel construction with black trim adds a touch of elegance to any setting. The removable sliding glass rear doors and tempered glass end panels make it easy to access and showcase your culinary creations. Set directly on the counter, this display case is convenient and space-saving. Trust Federal Industries to deliver exceptional quality and functionality for your restaurant needs.