No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 50"W x 35"D x 48H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 35" |
| Design | curved glass |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 48" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | glass, Laminate, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | non-refrigerated, refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Style | vertical |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 50" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 50 cm |
| Item Height | 48 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated/Non-Refrig |
| Specsheet | View Specsheet |
Uncover wonders with culinary elegance using the Federal Industries CGR5048DZ Display Case. This curved glass vertical dual zone bakery case is perfect for commercial restaurant use. With a refrigerated left side and non-refrigerated right side, it offers versatile storage options for your delectable creations. The self-contained refrigeration system includes a condensate evaporator and adjustable temperature control, ensuring optimal freshness and taste. The curved thermopane tilt-front glass and LED top light beautifully showcase your baked goods, while the lighted shelves and three tiers of adjustable white wire shelves provide ample space for display. The glass sliding rear doors and tempered glass ends add convenience and durability. Designed for continuous lineups, this display case is a true asset to any restaurant. With its 1/3 HP motor and UL EPH CLASSIFIED certification, you can trust in its performance and reliability. Savor diverse culinary experiences with the Federal Industries CGR5048DZ Display Case.