No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 36"W x 35"D x 42H |
|---|---|
| Color | black, white |
| Compressor Style | self contained |
| Depth | 35" |
| Design | curved glass |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Height | 42" |
| Horsepower | 1/3 HP |
| Material | glass, Laminate, tempered glass |
| Number of Tiers | 2-tiers |
| Product Type | bakery display |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Temperature Control | adjustable temperature |
| Width | 36" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 535080290 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Height | 42 cm |
| Item Depth | 35 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated Bakery |
| Specsheet | View Specsheet |
Explore culinary delights effortlessly with the Federal Industries CGR3642 Display Case. Designed specifically for commercial restaurant use, this curved glass refrigerated bakery case is a must-have for any establishment looking to showcase their delectable treats. With its self-contained refrigeration system and adjustable temperature control, you can ensure that your pastries and desserts are kept at the perfect temperature for maximum freshness. The curved thermopane tilt-front glass and LED top light beautifully highlight your products, while the lighted shelves and glass sliding rear doors make it easy for customers to browse and access their favorite treats. The CGR3642 also features two tiers of adjustable white wire shelves, tempered glass ends, and a choice of laminate with black trim, allowing you to customize the case to match your restaurant’s aesthetic. Don’t miss out on this high-quality display case that combines functionality, style, and durability.