No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Amps | 1.5 amp |
|---|---|
| Output | 200 cans per day |
| Power Type | electric |
| Product Type | can opener |
| Safety and Compliance | NSF |
| Speeds | 2-speed |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Edlund |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Upc Gtn | 663128270108 |
| Shipping Origin | 5401 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 6.75 cm |
| Item Height | 11.5 cm |
| Item Depth | 10 cm |
| Item Weight | 20 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Can Opener, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
Upgrade accuracy for optimal results with the Edlund, 270B/115V, Electric Can Opener. Designed for heavy volume use in commercial restaurants, this can opener features a 2-speed motor and removable knife and gear assemblies for easy cleaning. The security lock-down bracket ensures safe operation, while the NSF certification guarantees its quality and reliability. With a recommended capacity of up to 200 cans per day, this electric can opener is a must-have for busy kitchens. Its 115v/60/1-ph, 1.5 amp power supply ensures efficient performance. Whether you’re opening cans of ingredients or preparing large batches of food, this electric can opener is the perfect addition to any commercial restaurant.