No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 20 x 20 x 5, 60"W x 27-1/2"D x 43-1/2"H |
|---|---|
| Backsplash | 8"H backsplash |
| Depth | 27-1/2" |
| Design | backsplash, undercounter |
| Features | adjustable bullet feet |
| Height | 43-1/2", 8" |
| Legs | galvanized steel |
| Material | plastic, stainless steel |
| Product Type | dishtable |
| Safety and Compliance | NSF |
| Width | 60" |
| Vendor Name | Eagle Group |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 199388903 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 60 cm |
| Item Height | 43.5 cm |
| Item Depth | 27.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Dishtable, Soiled, Undercounter |
| Specsheet | View Specsheet |
Unlock full potential with the Eagle Group UDT-5L-16/3-X Dishtable, Soiled, Undercounter. This powerful solution is designed to meet the demands of a commercial restaurant setting. Crafted with 16/304 stainless steel top, this soiled dishtable offers durability and longevity. The 20″ x 20″ x 5″ pre-rinse sink includes a basket drain with a removable crumb cup, ensuring efficient cleaning. With an 8″ backsplash and raised rolled rims on the front and sides, this dishtable prevents spills and splashes, maintaining a clean and organized workspace. The single deck mount faucet hole for pre-rinse adds convenience and functionality. Accommodating a 24″ undercounter dishwasher, this dishtable optimizes workflow and efficiency. The galvanized legs and crossrails with adjustable plastic bullet feet provide stability and easy customization. NSF certified, this dishtable guarantees safety and hygiene. Elevate your restaurant operations with the Eagle Group UDT-5L-16/3-X Dishtable, Soiled, Undercounter.