No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 30"W x 30"D x 34"H |
|---|---|
| Color | red |
| Depth | 30" |
| Design | mobile, tubular |
| Diameter | 9-1/8" dia |
| Features | heated |
| Height | 34" |
| Material | 304 stainless steel, Laminate |
| Product Type | dish / plate dispenser |
| Safety and Compliance | NSF, UL |
| Width | 30" |
| Vendor Name | Eagle Group |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 199388903 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Height | 34 cm |
| Item Depth | 30 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Dispenser, Plate Dish, Mobile |
| Specsheet | View Specsheet |
Achieve precision and reliability with the Eagle Group DCS-PUD-5TH Mobile Plate Dish Dispenser. Designed for commercial restaurant use, this dispenser ensures efficient and organized plate storage. The 16/304 stainless steel top and heated tubes can accommodate plates up to 9-1/8″ in diameter, keeping them at the optimal temperature range of 80-160 F. The welded 1-1/2″ square tubular base provides stability, while the holly berry red laminate panel adds a touch of style. With the quick-release docking device, you can easily link multiple units for increased capacity. The dispenser is equipped with 5″ poly tread casters, making it mobile and easy to maneuver, with two casters featuring brakes for added safety. Trust Eagle Group for quality and durability in your restaurant operations.