No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Compressor Style | self contained |
|---|---|
| Depth | 32" |
| Design | drop in, pass-through |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Length | 60" |
| Material | abs |
| Number of Sections | two-section |
| Product Type | refrigerated counter |
| Refrigerant Type | R404A |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | cUL, NSF, UL |
| Vendor Name | Delfield |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 32 cm |
| Item Length | 60 |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Drop In |
| Specsheet | View Specsheet |
Elevate standards with cutting-edge additions. Introducing the Delfield F5PC60DV Display Case, Refrigerated, Drop In. Designed to meet the demands of a commercial restaurant, this refrigerated counter serves as a top-notch solution for showcasing your culinary creations. With a spacious 60″L and a deep 32″ display area, this two-section, pass-thru display case features sliding glass doors on both sides, allowing easy access and visibility for your customers. The ABS interior sides ensure durability and easy cleaning, while the bottom-mounted self-contained refrigeration system keeps your products fresh and chilled. Powered by a 3/4 hp compressor and utilizing R404a refrigerant, this display case is cUL, UL, and NSF certified, guaranteeing its quality and safety. Elevate your restaurant’s presentation and keep your food at its best with the Delfield F5PC60DV Display Case, Refrigerated, Drop In.