No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Compressor Style | self contained |
|---|---|
| Depth | 32" |
| Design | drop in |
| Door Type | glass doors, sliding doors |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Length | 72" |
| Material | abs |
| Number of Sections | two-section |
| Product Type | refrigerated counter |
| Refrigerant Type | R404A |
| Refrigeration | refrigerated, self-contained refrigeration |
| Safety and Compliance | cUL, NSF, UL |
| Vendor Name | Delfield |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Depth | 32 cm |
| Item Length | 72 |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Drop In |
| Specsheet | View Specsheet |
Ignite efficiency and excellence with the Delfield F5MC72DV Display Case. This refrigerated, drop-in unit is an essential tool for any commercial restaurant. With a spacious 72″L and a 32″ deep display area, it provides ample space to showcase your delectable creations. The two-section design and glass doors allow for easy access and visibility, while the mirror-back display case adds a touch of elegance. The ABS interior sides ensure durability and easy cleaning, making maintenance a breeze. The bottom-mounted self-contained refrigeration system, powered by a 3/4 hp compressor and R404a refrigerant, keeps your products at the perfect temperature. With cUL, UL, and NSF certifications, you can trust in the quality and safety of this unit. Upgrade your restaurant’s display capabilities with the Delfield F5MC72DV Display Case and impress your customers with your culinary masterpieces.