No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| BTU | 200000 BTU |
|---|---|
| Power Type | gas |
| Product Type | boiler |
| Voltage | 115v |
| Vendor Name | Crown Steam |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24 cm |
| Item Height | 55 cm |
| Item Depth | 33 cm |
| Item Weight | 375 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Gas Boiler |
| Specsheet | View Specsheet |
The CG models are gas-fired steam boilers suitable for operation at pressures ranging from 5 to 15 psi (34-103 kPa) and require 115 VAC. The polished #4 finish stainless steel cabinet base features a modular design. The unit is equipped with 6” (152 mm) stainless steel legs featuring adjustable flanged feet, a reinforced stainless steel countertop, and hinged doors with magnetic latches. All piping is confined within the cabinet. The unit comes standard with automatic water level control, a pressure gauge, a water gauge glass, pressure control with secondary safety pressure relief, a safety relief valve, a split water line, automatic boiler blowdown, CSD-1 boiler controls, a steam take-off kit, and electronic ignition. Thermostatically controlled cold water automatically condensates exhausted steam into water before releasing it to the drain.