No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 12" x 18" x 6" |
|---|---|
| Capacity | (1) 12 x 18 x 6 pan, (6) 1/2 pans, (6) 1/3 pans |
| Compressor Style | self contained |
| Control Type | electronic control |
| Depth | 4" |
| Features | Made in USA |
| Horsepower | 1/4 HP |
| Material | aluminum, glass, stainless steel |
| Number of Drawers | 6 drawers |
| Number of Sections | three-section |
| Product Type | sandwich prep |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Size | 1/6 size |
| Width | 72" |
| Vendor Name | Continental Refrigerator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 72 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit |
| Specsheet | View Specsheet |
Elevate your culinary experience with the Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-FB-D Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich/Salad Unit. This top-of-the-line unit is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With a spacious 72″ width and a 20.6 cu ft capacity, it offers ample storage space for all your ingredients. The unit features a hinged glass lid, allowing you to easily access and display your fresh sandwiches and salads. The front breather design ensures efficient cooling and prevents overheating, while the electronic control with a digital display allows for precise temperature management. The unit also comes with six drawers, each accommodating a 12 x 18 x 6 pan or multiple smaller pans. Made in the USA with stainless steel and aluminum construction, this refrigerated counter is built to last. Don’t compromise on quality and functionality – choose the Continental Refrigerator SW72N30M-HGL-FB-D for your restaurant today.