No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Compressor Style | self contained |
|---|---|
| Control Type | electronic control |
| Depth | 4" |
| Features | Made in USA |
| Horsepower | 1/4 HP |
| Material | aluminum, stainless steel |
| Number of Doors | 3 doors |
| Number of Sections | three-section |
| Product Type | sandwich prep |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Size | 1/6 size |
| Width | 72" |
| Vendor Name | Continental Refrigerator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 72 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit |
| Specsheet | View Specsheet |
Introducing the Continental Refrigerator SW72N27M-FB Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich/Salad Unit. Craft culinary wonders with this mighty top sandwich unit that is perfect for commercial restaurant use. With a spacious 72″ width and a 20.6 cu ft capacity, this three-section unit provides ample storage for all your ingredients. It comes with (27) 1/6 size x 4″ deep pans and a convenient 10″ cutting board, allowing you to easily assemble sandwiches or salads. The stainless steel top, front, and end panels ensure durability and easy cleaning, while the aluminum back and interior provide excellent insulation. The electronic control with a digital display and hi-low alarm allows for precise temperature management. With rear-mounted self-contained refrigeration and 3-3/4″ casters, this unit is easy to move and position in your kitchen. Made in the USA and certified by cETLus and NSF, the Continental Refrigerator SW72N27M-FB is a reliable and efficient addition to any commercial kitchen.