No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 12" x 20" x 6" |
|---|---|
| Capacity | (1) 12 x 20 x 6 pan |
| Compressor Style | self contained |
| Control Type | electronic control |
| Depth | 4" |
| Horsepower | 1/5 HP |
| Material | stainless steel |
| Number of Drawers | 2 drawers |
| Number of Sections | one-section |
| Product Type | sandwich prep |
| Size | 1/6 size |
| Width | 27" |
| Vendor Name | Continental Refrigerator |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 27 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit |
| Specsheet | View Specsheet |
Optimize your kitchen efficiency with the Continental Refrigerator D27N12M-FB-D Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit. This designer line mighty top sandwich unit is perfect for commercial restaurant use. With its front breather and stainless steel construction on the top, front, sides, and interior, this unit is built to withstand the demands of a busy kitchen. The unit features a spacious 27″ width and a one-section design, providing ample space for food preparation. It comes with (12) 1/6 size x 4″ deep pans and a 10″ cutting board, allowing you to easily assemble sandwiches and salads. The unit also includes (2) drawers, each capable of holding a 12 x 20 x 6 pan (supplied by others). The electronic control with a digital display and hi-low alarm ensures precise temperature control and food safety. With rear-mounted self-contained refrigeration and 3-3/4″ casters, this unit is easy to move and position in your kitchen. Upgrade your restaurant’s food preparation area with the Continental Refrigerator D27N12M-FB-D Refrigerated Counter, Mega Top Sandwich / Salad Unit.