No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 20 x 20 x 5, 26"W x 29"D x 42-3/4"H |
|---|---|
| Backsplash | 8"H backsplash |
| Depth | 29", 5" |
| Design | backsplash, straight design |
| Features | Sink |
| Height | 42-3/4", 8" |
| Legs | |
| Material | stainless steel |
| Product Type | soiled dishtable |
| Safety and Compliance | NSF |
| Style | straight |
| Width | 26" |
| Vendor Name | CMA Dishmachines |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 928413904 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 26 cm |
| Item Height | 42.75 cm |
| Item Depth | 29 cm |
| Item Weight | 50 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Dishtable, Soiled |
| Specsheet | View Specsheet |
Create culinary magic with the CMA Dishmachines, SR-26 Dishtable, Soiled. This straight design dishtable is perfect for commercial restaurant use, offering convenience and efficiency. Made with 16/304 stainless steel, it is durable and resistant to corrosion, ensuring long-lasting performance. The 8-inch high backsplash and raised rolled edges on the front and side prevent water from splashing onto the floor, keeping your kitchen clean and safe. The 20″ x 20″ x 5″ deep pre-rinse sink with an 8″ OC splash mount faucet holes allows for easy pre-rinsing of dishes, saving time and effort. The stainless steel legs and adjustable side bracing provide stability and support. NSF certified, this dishtable meets the highest standards of sanitation and hygiene. Enhance your restaurant’s efficiency and cleanliness with the CMA Dishmachines, SR-26 Dishtable, Soiled.