No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| BTU | 140000 BTU |
|---|---|
| Capacity | 40-gallon |
| Compressor Style | self contained |
| Control Type | electronic ignition |
| Material | stainless steel |
| Power Type | gas |
| Pressure | 50 PSI |
| Product Type | kettle |
| Vendor Name | Cleveland |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 38019 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 35.13 cm |
| Item Height | 40.5 cm |
| Item Depth | 37 cm |
| Item Weight | 454 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Kettle, Gas, Stationary |
| Specsheet | View Specsheet |
Stay competitive with versatile solutions with the Cleveland KGL40 Gas Stationary Kettle. Designed for commercial restaurant use, this 40-gallon capacity kettle is a reliable and efficient addition to any kitchen. The 2/3 steam jacket ensures even heat distribution, while the self-contained floor mounted control console supports easy operation. With electronic ignition and a 304 stainless steel finish, this kettle is built to withstand the demands of a busy kitchen. The faucet mounting bracket and flanged feet provide stability, and the 2″ tangent draw-off with strainer allows for easy draining. The spring-assisted cover and 50 psi rating ensure safety and convenience. With a powerful 140,000 BTU, this kettle can handle any cooking task. Trust Cleveland for quality and durability in your commercial kitchen.