No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Design | mobile |
|---|---|
| Diameter | 10.5" diam |
| Door Type | single, single door |
| Features | insulated |
| Material | stainless steel |
| Product Type | heated cabinet |
| Safety and Compliance | cUL, UL |
| Temperature Control | thermostatic |
| Vendor Name | Carter-Hoffmann |
| Capacity | (180) covered plates up to 10.5" diameter |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 600604446 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 61.5 cm |
| Item Height | 64.75 cm |
| Item Depth | 30.5 cm |
| Item Weight | 507 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Heated Cabinet, Banquet |
| Specsheet | View Specsheet |
Introducing the Carter-Hoffmann BB150 Heated Cabinet, Banquet. Transform food holding to reduce labor with this classic Carter Banquet Cabinet. Designed for commercial restaurant use, this mobile, insulated cabinet is perfect for pre-plated food. With a single door that can hold up to 180 plates of up to 10.5″ diameter, this cabinet ensures efficient food storage and easy access. The thermostatically controlled heat unit maintains the perfect temperature for your dishes, keeping them hot and ready to serve. Made with stainless steel construction, this cabinet is durable and easy to clean. The Carter-Hoffmann BB150 Heated Cabinet is cUL and UL EPH certified, guaranteeing its safety and quality. Say goodbye to cold plates and hello to satisfied customers with this reliable and efficient heated cabinet.