No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 33"W x 24"D |
|---|---|
| BTU | |
| Depth | 24" |
| Design | countertop |
| Diameter | 2" dia. |
| Material | stainless steel, steel |
| Number of Burners | 4 burners |
| Power Type | gas |
| Product Type | charbroiler |
| Safety and Compliance | CSA Flame, CSA Star, NSF |
| Width | 33", 36" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 36 cm |
| Item Depth | 35.5 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Charbroiler, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
| Upc Gtn | 887331000000 |
L-36RS: 105,000 BTU, 30.8 kW, 7-burners, 1 grid, 36″ Wide x 35.5″ Deep. Bakers Pride® L-RS series charbroilers feature a low-profile design and 15,000 BTU burners for energy efficiency and broiling performance. Models come in a range of sizes from 24” to 72” wide. A continuously lit, cross-over pilot tube system makes lighting burners a breeze. Stainless steel radiants come standard, as do steel floating rod grates, which may be adjusted in two separate tilting positions for increased flexibility and temperature control. Fully insulated, double walls help with heat retention, while stainless steel interiors and exteriors make these charbroilers both durable and easy to clean. This series also offers many options to suit your needs, such as Glo-Stones for enhanced flavor and work decks for added convenience.