No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 55-1/2"W x 24"D |
|---|---|
| BTU | |
| Control Type | manual controls |
| Depth | 24" |
| Durability and Resistance | heat resistant, heavy duty |
| Features | removable grease component||adjustable |
| Material | stainless steel, steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | charbroiler |
| Safety and Compliance | CE, CSA Flame, CSA Star, NSF |
| Width | 55-1/2" |
| Vendor Name | Bakers Pride |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 54.62 cm |
| Item Depth | 40.25 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Charbroiler, Gas, Floor Model |
| Specsheet | View Specsheet |
The Bakers PrideĀ® model CH-10 charbroiler is the perfect choice for high-volume broiling. It is constructed of extra heavy-duty plate steel for durability, and each of the ten burners has an output of 18,000 BTUH for energy efficiency yet high production. This model features cast-iron top grates, but you can also select other grate types such as floating rods and meat grates at no extra charge. Grates may be adjusted in three separate titling positions for increased flexibility and temperature control. Heavy-duty, stainless steel radiants come standard or can be substituted for cast iron. For even more versatility, choose from a wide variety of options, such as Glo-Stones and log holders for added flavor or casters for mobility. This charbroiler can also be built in with stone, brick, or masonry for exhibition kitchens.