No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 12"x 20"x 2-1/2" |
|---|---|
| Depth | 2-1/2" |
| Design | boilerless, countertop |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection steamer |
| Safety and Compliance | energy star |
| Wattage | 10.0kW |
| Vendor Name | AccuTemp |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 468253123 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 24 cm |
| Item Height | 21 cm |
| Item Depth | 28 cm |
| Item Weight | 188 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Steamer, Convection, Boilerless, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Create Culinary Masterpieces with the AccuTemp S32083D100 Steamer, Convection, Boilerless, Countertop. This top-of-the-line electric steamer is designed specifically for commercial restaurant use, making it the perfect addition to any professional kitchen. With the ability to hold three 12″x 20″x 2-1/2″ deep pans, this steamer allows you to cook large quantities of food at once, saving you time and effort. The manual mechanical timer controls give you precise control over the cooking process, ensuring that your dishes are cooked to perfection every time. Plus, with no water or drain connections required, installation is a breeze. The AccuTemp S32083D100 is also ENERGY STAR certified, meaning it is not only efficient but also environmentally friendly. Elevate your culinary creations with this high-quality steamer.