No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Compressor Style | self contained |
|---|---|
| Features | includes stand |
| Material | stone |
| Power Type | electric |
| Product Type | deck oven |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, ETL |
| Vendor Name | Doyon |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 49858 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 73 cm |
| Item Height | 46.89 cm |
| Item Depth | 46.5 cm |
| Item Weight | 2240 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Oven, Deck-Type, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
Ignite a new era of innovation effortlessly with the Doyon-Nuvu 3T-3 Electric Deck-Type Oven. Designed for commercial restaurant use, this artisan stone triple deck oven is a game-changer in the culinary world. With its energy miser/governor feature, you can save on electricity costs without compromising performance. The stone hearth bake deck ensures even heat distribution, resulting in perfectly baked goods every time. Each deck has a capacity of three pans, allowing you to bake multiple items simultaneously. The individual digital electronic temperature control per deck (3 zones) gives you precise control over the baking process. Plus, the self-contained steam injection per deck ensures moist and flavorful results. This oven comes complete with a stand and oven cover for convenience. ETL, cETLus, CE, and ISO certifications guarantee its quality and safety. Elevate your restaurant’s baking capabilities with the Doyon-Nuvu 3T-3 Electric Deck-Type Oven.