No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Capacity | (8) 18" x 26" pan |
|---|---|
| Control Type | digital controls |
| Features | programmable |
| Material | stainless steel |
| Power Type | electric |
| Product Type | convection oven |
| Safety and Compliance | cETLus, NSF |
| Wattage | 18.0kW |
| Vendor Name | Blodgett |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48.23 cm |
| Item Height | 80.23 cm |
| Item Depth | 45 cm |
| Item Weight | 1065 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Convection Oven, Electric |
| Specsheet | View Specsheet |
The XR8 is the perfect merchandising oven. The large viewing windows, rotating rack and halogen lighting make your baked goods impossible to resist. It’s the perfect choice when you need consistent results through the entire oven – front to back and top to bottom. Our professional bakers love the unique rack slides and the internal steam function. These features make the XR8 easy to configure and ideal for bagels and artisan breads. A true no-turn bake, the XR8 mini rotating rack oven gives you perfect results each and every bake. A continuously rotating 8 pan rack and unique airflow system moves a large amount of air at low velocity to ensure a consistently even bake every time.