No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 48" W x 24" D |
|---|---|
| BTU | 120000 BTU |
| Depth | 24" |
| Design | countertop |
| Features | removable grease component |
| Material | stainless steel, steel |
| Power Type | gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, NSF |
| Temperature Control | thermostatic |
| Thickness | 1" |
| Width | 4", 48" |
| Vendor Name | Imperial Range |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 92879 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 14 cm |
| Item Depth | 32.38 cm |
| Item Weight | 527 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Unleash gastronomic brilliance with the Imperial ITG-48 Gas Countertop Griddle. Designed for commercial restaurant use, this griddle is a game-changer in the kitchen. With a spacious 48″ W x 24″ D cooking surface, you’ll have plenty of room to cook up a storm. The 1″ thick polished steel plate ensures even heat distribution, while the thermostatic controls allow for precise temperature adjustments. The 4″ wide front grease trough and removable grease can make cleaning a breeze, keeping your kitchen running smoothly. Made with stainless steel front, sides, splash guards, and ledge, this griddle is built to withstand the demands of a busy restaurant. With 120,000 BTU of power, this griddle delivers exceptional performance. Trust in the quality and reliability of Imperial, a trusted name in commercial kitchen equipment. Upgrade your restaurant’s cooking capabilities with the Imperial ITG-48 Gas Countertop Griddle.