No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Amps | 2.4 Amps |
|---|---|
| Area | 30"W x 17.5"D |
| Depth | 17.5" |
| Door Type | sliding, sliding door |
| Material | stainless steel |
| Product Type | hot dog bun warmer |
| Temperature Control | thermostatic |
| Voltage | 230v |
| Wattage | 550 watts |
| Width | 30" |
| Vendor Name | Nemco |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 43526 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 30 cm |
| Item Depth | 17.5 cm |
| Item Weight | 64 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Hot Dog Bun / Roll Warmer |
| Specsheet | View Specsheet |
Elevate Your Restaurant Standards with the Nemco, 8036-BW-230, Hot Dog Bun / Roll Warmer. This top-of-the-line bun and food warmer from Nemco is designed to meet the demands of a busy commercial restaurant. With a 48 bun capacity and adjustable thermostat up to 200F, you can ensure that your buns and rolls are always served warm and fresh. The open sliding door allows for easy access and the stainless steel rack and construction guarantee durability and easy cleaning. The 230v/50/1ph power supply, 550 watts, and 2.4 amps ensure efficient and reliable performance. This bun and food warmer fits perfectly under the 8036 roller grill, making it a convenient addition to your restaurant setup. Don’t compromise on the quality of your buns and rollsinvest in the Nemco, 8036-BW-230, Hot Dog Bun / Roll Warmer for exceptional results.