No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Amps | 12.4 Amps |
|---|---|
| Area | 33-7/8" x 22-1/2" x 22-1/2" |
| Diameter | 18" dia |
| Material | stainless steel, tempered glass |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | pizza merchandiser |
| Safety and Compliance | NSF |
| Temperature Control | thermostat control |
| Voltage | 120v |
| Wattage | 1480 Watts |
| Vendor Name | Nemco |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 43526 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Weight | 93 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Hot Food, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Introducing the Nemco 6451-2 Display Case, Hot Food, Countertop an innovative solution for culinary success in commercial restaurants. This pizza merchandiser is designed to showcase your delicious creations while keeping them at the perfect temperature. With its three-tier, 18″ diameter racks and stainless steel construction, this display case is both durable and visually appealing. The tempered glass case and illuminated interior provide an enticing view for customers, while the water reservoir and thermostat control up to 200°F ensure optimal food quality. The Nemco 6451-2 also includes signage for easy menu display. Whether you’re serving up piping hot pizzas or other delectable hot foods, this countertop display case is a must-have for any restaurant looking to attract hungry customers. Trust Nemco, a trusted name in the industry, to deliver exceptional quality and performance.