No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 47-3/4" W x 24" D |
|---|---|
| BTU | 100000 BTU/HR |
| Depth | 24" |
| Design | countertop |
| Material | stainless steel, steel |
| Output | 100000 BTU/HR |
| Power Type | natural gas |
| Product Type | griddle |
| Safety and Compliance | CSA, NSF |
| Temperature Control | thermostatic |
| Width | 47-3/4" |
| Vendor Name | Wells |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Griddle, Gas, Countertop |
| Specsheet | View Specsheet |
Wells WG-3048G Gas Countertop Griddle is designed for any commercial kitchen with the 3/4″ thick steel plate and for its versatile and easy-to-use design. The griddles have u-shaped burners and internal baffling to direct heat and airflow for greater efficiency. Stainless steel hinged front panel protects the control knobs. Each individual snap-action thermostat controls twelve inches of the cooking surface. Full width front grease trough, integral splashguard, and removable front grease drawer has a four-quart capacity. 4-Burner, 48″ x 24″ cooking surface, 100K BTU, Convertible gas