No products in the Quote Basket.
For current product pricing or to request additional information, add the item to your quote cart -OR- call us at (909)-621-7428.
| Area | 50"W x 34"D x 52"H |
|---|---|
| Color | black, ptc |
| Depth | 34" |
| Height | 52" |
| Horsepower | 1/2 HP |
| Material | glass, stainless steel, tempered glass |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | UL, UL EPH Classified |
| Width | 50" |
| Vendor Name | Federal Industries |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 50 cm |
| Item Height | 52 cm |
| Item Depth | 34 cm |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Self-Serve |
| Specsheet | View Specsheet |
Unveil wonders with style and elegance with the Federal Industries SSRSP5052 Display Case. This specialty display sandwich or salad prep merchandiser is designed for commercial restaurant use, offering a refrigerated self-serve bottom and a top prep area. The stainless steel condiment well accepts foodservice pans, while the 10-inch deep removable work surface provides ample space for food preparation. The tempered lift-up front glass allows for easy access and visibility of the displayed items. The refrigerated self-serve bottom features a black exterior, LED top and shelf lights, and a solid black shelf tier. The black interior with tempered glass ends adds a touch of sophistication. With energy-saving features like an ECM fan motor and a PTC condensate evaporator, this display case is DOE 2012 compliant. The inclusion of a night curtain further enhances energy efficiency. Trust Federal Industries to deliver a high-quality, UL and UL EPH CLASSIFIED product that meets the demands of your commercial restaurant.